Montáže Prodej O firmě

Digitální televize DVT-B

Digitální televize

Digitální pozemské vysílání ( dále jen DVB T) je v ČR ve stádiu částečně definitivního a částečně pokusného vysílání, které zatím provozují České radiokomunikace, Telefonica a CDG a to zatím pouze v Praze, Brně, Ostravě, Ústí a v Domažlicích­.Jelikož se jedná o tzv. jednofrekvenční koncepci budou přiděleny frekvence pro jednotlivé provozovatele v celé oblasti a vykrývání jednotlivých území bude prováděno s ohledem na hustotu obyvatelstva v jednotlivých aglomeracích, způsobem podobným jako u GSM telefonů. Pořadí je navrženo Praha, Brno a Ostrava a dále ostatní krajská města, kdy vysílače nemusí kopírovat základní vysílače stávajícího terestriálního analogového TV vysílání . Z výše uvedeného vyplývá, že ve Vaší lokalitě budou vysílače (alespoň zpočátku) přidělovány dle případné kolize mezinárodních smluv a dohod a následně podle harmonogramu přechodu na digitální vysílání, který však ještě v září 2007 nemá svoji definitivní podobu.
Další zásadní podmínkou je přidělení licence k vysílání Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, žádostí je již několik podáno, několik přiděleno a několik soudně rozporováno. Jestli někdy dohady skončí, pak je teprve možné definovat programovou nabídku a případnou cenu jednotlivých multiplexů.
Pro skupinový dům jsou v podstatě dvě řešení:

  1. rozvod jednotlivých dosažitelných frekvencí DVB T (multiplexů) po Vašem domě stávajícím systémem STA (společné televizní antény) a každý zájemce si pořídí individuelní set top box DVB T v ceně cca 1000 – 3000,– Kč domů a může nezávisle přepínat v daném multiplexu s možností interaktivity v budoucnu (ovšem s náročnějším set top boxem jehož ceny se nyní pohybují podstatně výš. Doplnění STA o rozvod dané frekvence přijde na cca 5000,–Kč za jednu frekvenci.
  2. stávající rozvod STA se doplní o skupinový digitální přijímač a jednotlivé kanály jsou naladěny (nahoře v STA) a účastník si volí na svém televizoru podobně jako nyní mezi ČT1,ČT2, Novou a Primou, tak i nové kanály např. dalších 5–8 kanálů. Tato distribuce po domě, však probíhá analogově. Cena tohoto doplnění STA o DVB T příjem je v desítkách tisíc podle počtu kanálů. Řešení je podobné jako při doplňování společných antén o satelitní příjem.

Dle mého soudu je levnější i perspektivnější varianta č.1 a to i v případě, že by si koupil každý levnější typ individuelního set top boxu, s tím, že stávající televizor nebo LCD či plazmu může připojit pomocí scart šńůry (RGB) tedy nejkvalitnější možné připojení.
Otázky spojené s MPEG 4 a HD rozlišením a s tím souvisejí typy propojení např. HDMI budou odpovězeny samostatně.
V oblasti Praha je možné přijímat:
Multiplex A na 25k (506MHz) ČT1,ČT2,ČT24,­ČT4sport a Nova
Multiplex B na 46k (674MHz) Prima, Očko, Noe,Public TV ( Top TV,CZ24 )

Věřím, že tato stručná zpráva alespoň částečně objasní problematiku DVB T.

 
 

Digitální televize DVT-B - Fotky

multiplex A - Praha (ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, TV Nova) multiplex B - Praha (Prima TV, TOP TV, Óčko, 24.cz, TV Noe)
 
 
info@web-grafika.net